Nebezpečné chemické látky v kozmetike

Nebezpečné chemické látky v kozmetike

. . . alebo prečo siahnúť po Bio kozmetike.

O škodlivosti rôznych látok v kozmetike či potravinách sa v poslednej dobe veľa hovorí. Sme priam zaplavovaní nebezpečnými chemikáliami a to doslova z každej strany a v rámci ochrany nášho zdravia sa do popredia dostáva tzv. bio – trend, čo je trend uprednostňovania prírodnej, resp. bio kozmetiky a potravín. Výrobcovia sa nám snažia podsunúť menej kvalitný výrobok, ktorý sa na prvý pohľad označuje ako „prírodný“ a pritom tých prírodných látok je v ňom žalostne málo. V podstate tú „bio“ kozmetiku od „nebio“ kozmetiky na prvý pohľad nemáme ako rozlíšiť. Dokonca krásny obal nás môže ľahko zmiasť. Dôležité je si všímať zloženie výrobkov. Skúsme sa zamerať teraz na kozmetiku a nežiaduce látky v nej.

Prírodná (bio) kozmetika by nemala obsahovať tieto látky:kozmetika

 • Uhoľný dechtCoal tar, odstraňuje svrbenie a ekzémy, zjemňuje tvrdú, drsnú pokožku. Nájdeme ho v produktoch na suchú pokožku ale aj v šampónoch. Látka je zaradená medzi karcinogény.
 • Zlúčeniny hliníkaAluminium, zabraňujú poteniu, obsiahnuté v mnohých antiperspirantoch. Látka je zaradená medzi karcinogény. Spájaná je aj so vznikom Alzheimerovej choroby.
 • Parabény – používajú sa ako konzervanty. Patrí sem: metylparaben, etylparaben, propylparaben a butylparaben, ale aj kyselina 4-hydroxybenzoová, propylester, propyl-4-hydroxybenzoát, kyselina benzoová. Tieto látky narušujú hormonálnu rovnováhu, zvyšujú riziko niektorých typov rakoviny.
 • Oxybenzón – látka, ktorá zabezpečuje ÚV ochranu v prípravkoch. Spája sa však s alergiami na svetlo, dokonca je toxická pre imunitu.
 • Benzyl acetát – najčastejšie rozpúšťadlo v kozmetických prípravkoch. Spôsobuje s rakovinou pankreasu, rýchlo preniká do pokožky a spôsobuje nežiaduce reakcie (poškodzuje pečeň, dýchacie cesty, možný je aj toxický účinok na nervy).
 • Banzalkónium chlorid – používa sa ako antimikrobiálna prísada hlavne v pleťových krémoch, prostriedkoch na čistenie tváre. Poškodzuje imunitu, poruchy mozgu, astmu.
 • Cocamide dea/ Lauramide dea používa sa ako penidlo v šampónoch, sprchových géloch. Látka je toxická pre imunitu, vytvára karcinogénne zlúčeniny v tele.
 • Hydrochinón – používa sa ako antioxidant. Spôsobuje neurotoxicitu, je toxický pre imunitu a dýchaciu sústavu.
 • 1,4 – dioxán – látka zlepšujúca prenikanie látok do pokožky. Problémom je ale to, že je zaradená medzi možné karcinogény. Môže aj dráždiť pokožku.
 • Propylén glykolPEG, má viacero využití: rozpúšťadlo, zahusťovadlo, zmäkčovadlo. Látka môže spôsobovať vyrážky, ekzémy, narušuje obranyschopnosť pokožky.
 • Silikóny – používané hlavne vo vlasovej a pleťovej kozmetike, dodávajú vlasom jemnosť, lesk, pokožke jemnosť. Pri dlhodobom používaní spôsobujú vysychanie pokožky, nakoľko sa upchávajú póry.
 • SLS, SLESsulfáty, látky spôsobujúce penivosť. Môžu spôsobovať problémy s pleťou- akné, ekzémy a iné.

red-lips-toxinTaktiež by sme si mali dávať pozor aj na ďalšie látky: mastenec, MI/MCI (methylisothiazolinone, metylchloroisothiaizolinone), zlúčeniny olova, všetky konzervanty s predponou formaldehyde, minerálne oleje (vaselina, petrolatum, mineral oil, praffinum, ceresin, ozokerit,…), ftaláty (DBP, DEP), toluén, DEA (doetanolamín, acetáty (benzyl a fenyl) a umelé farbivá (HC Orange3, Acid red73, Pigment Green7, Disperse Black9).

Ako vidieť, tých látok je viac než dosť, čiže treba byť ostražitý. Kvalitná bio kozmetika, ako aj tá naša, tieto látky neobsahuje, sú nahradené prírodnými ingredienciami. Takto máme zaručené, že kvalitná, prírodná kozmetika nám nebude spôsobovať kopec nežiaducich účinkov a zdravotných problémov.

x

Súhlasím s tým, aby bioliving.sk mohol zhromažďovať a používať môj e-mail, ip adresu a iné osobné údaje prostredníctvom cookies a aby mi mohol posielať informácie.

Súhlasím Nesúhlasím Ochrana osobných údajov Nastavenia ochrany osobných údajov