Začíname s biokozmetikou

Začíname s biokozmetikou

Návod na použitie alebo základné informácie o biokozmetike

Hľadáš informácie o tom, ako si vybrať bio produkt? Máš obavy či nájdeš vhodný produkt? Ako ho používať, na čo sa pripraviť pre samotným vyskúšaním ?

Ponúkam ti rady a odporúčania ako sa zorientovať vo svete, na prvý pohľad možno čudne vyzerajúcich výrobkov. Nečakaj žiadne vedecké ani chemické rozbory, chcem ti skôr ponúknuť stručný sprievod svetom biokrásy, tak ako kedysi som ho hľadala a prežívala ja.

Možno už máš svoje prvé skúsenosti za sebou, možno si ešte nenabrala odvahu .

Hneď na úvod dobrá rada, ak váhaš nad kúpou svojho prvého produktu, teraz je správny čas. Čím skôr dáš šancu svojej pleti a pokožke zbaviť sa chémie z klasickej kozmetiky, tím skôr sa ti odvďačí.

Hlavné rozdiely alebo prečo čítať etikety.

Medzi základné zložky bio kozmetických prípravkov patria jednoznačne oleje, sú základom takmer všetkých krémov a veľmi často sa používajú aj v prirodzenom, tekutom stave ( či už ako jednozložkové alebo ako mix rôznych olejov). Práve pôsobenie prírodných olejov zabezpečuje regeneráciu štruktúry, hĺbkovú výživu a obnovenie prirodzenej rovnováhy pokožky. Mnohé z nich sú vhodné nielen na vonkajšie použitie ale aj na konzumáciu. Treba však pozorne čítať zloženie výrobku, kuchynský olej môžeš vždy použiť aj na pleť, opak však neplatí. Kozmetický olej nie je vhodný na konzumáciu!

Medzi najznámejšie a najčastejšie používané oleje patria argánový , jojobový, hroznový , šípkový, mandľový, kokosový. V kvalitných prípravkoch sa používajú výlučne za studena lisované, nerafinované oleje ktoré si zachovajú cenné vlastnosti a všetky výživné látky. Nahrádzajú minerálne oleje (ropný produkt) z klasických kozmetických prípravkoch, tie sa vstrebávaním ukladajú hlboko v štruktúre pokožky, ktorá na ňu často reaguje alergicky, spôsobuje ekzémy a rôzne kožné ochorenia, dermatitídy.  Vieš, že až 60% toho, čo si na pokožku nanášame, sa vstrebáva do tela?

Ako rozlišovať klasickú, „prírodne sa tváriacu“, pravú prírodnú kozmetiku a bio výrobky?

Začnem od konca, teda od bio kozmetických  produktov (alebo organic z anglického názvu). Zárukou kvalitného bio výrobku je prísne udelený certifikát, ktorý zaručí bio pôvod surovín. Percentuálny podiel bio zložiek závisí od podmienok organizácie udelujúcej certifikát a od legislatívy krajiny, ktorá ho udeľuje, každá z nich má určený minimálny obsah bio zložiek ktorý musí produkt obsahovať a tento musí byť uvedený aj na obale výrobku. Nesmie obsahovať parabény, syntetické konzervanty, parfémy, škodlivé sulfáty a podobné zdraviu škodlivé ingrediencie. Neznamená to že takýto výrobok nemôže voňať alebo že ho musíte spotrebovať do troch týždňov, tieto vlastnosti sú ale zabezpečené prírodnými látkami (ako konzervant sa napríklad používa tokoferol (E vitamín), vôňu dodávajú prírodné éterické oleje).

Pravá prírodná kozmetika môže byť na rozdiel od tej, ktorá sa iba volá „prírodná“ (tá obsahuje síce prírodné zložky ale ich pomer v porovnaní so syntetickými zložkami je takmer zanedbateľný) tiež kvalitná, samozrejme jej taktiež prislúcha príslušný certifikát potvrdzujúci prírodný pôvod látok obsiahnutých v produkte. Ani v poctivej prírodnej kozmetike nenájdete parabény, SLS, minerálne oleje, syntetické vône či umelé konzervačné látky. Podiel čistých prírodných zložiek je taktiež prísne kontrolovaný a zaručený udelením certifikátu, práve tie treba hľadať ak si chceš kúpiť kvalitný výrobok.

Ako začať ?

Nie je jednoduché nabrať odvahu a kúpiť si svoj prvý bio prípravok. Aj ja som dlho váhala. Bola som plná pochýb a nevedela som kde začať, čo ak sa sklamem? Mojim „dôvodom“ bola práve dermatitída, s ktorou som vtedy bojovala. Práve ak si na pochybách, je výber prvého prípravku mimoriadne dôležitý.

Ak si doteraz neskúšala žiaden bio produkt, na začiatku ti môže vadiť štruktúra krému, sprcháče a šampóny nepenia tak ako „klasické“ (neobsahuje škodlivé SLS ktorý spôsobuje penenie), môže ti vadiť olejová konzistencia prípravkov prípadne ich vôňa nemusí byť na prvý pohľad vábivá. Je to však cena ktorú treba zaplatiť za zdravie pokožky, tvoja pleť si za krátky čas zvykne na hutnejšie zloženie, vlasy na menej peny a nos na prírodnú vôňu 🙂

Ak je tvoja pleť navyknutá na klasickú kozmetiku, môže ti prechod na bio produkty spôsobiť prechodné zhoršenie stavu pleti, môžeš mať sprvu vyrážky, je to ale práve forma akou sa z pleti odplavujú naukladané škodlivé látky. Rozhodne však netreba v tejto fáze vzdať, je to len prechodný stav. Na regenerácia potrebuje pokožka zvyčajne 28 dní, treba ju podporiť celkovou detoxikáciou organizmu a dodržaním pitného režimu.

Aby si tvoja pokožka zvykla na nový druh prípravkov a na „iný životný štýl“ odporúčam ti začať postupne, popri doužívaní klasickej kozmetiky postupne po jednom vymieňať ten-ktorý prípravok za bio variant. V prechodnej dobe používať prípravky, ktoré bežne používaš a vymeniť si napríklad nočný krém na základný jednozložkový olej alebo krém s jednoduchým zložením. Nočné používanie zabezpečí lepšie vstrebávanie prípravku do pokožky. Môžeš napríklad vyskúšať jojobový olej alebo bambucké maslo.  Práve jojobový olej je veľmi vhodný ako prvý prípravok ( vône sa nemusíš obávať, je veľmi decentná), jeho zloženie sa najviac podobá tuku ktorý prirodzene produkuje naša pokožka. Je vhodný pre všetky typy pleti, odporúčaný aj na ošetrenie citlivej detskej pokožky.

Dopraj pleti čas aby si zvykla na jeden prípravok a postupne si kozmetickú výbavičku nahraď bio prípravkami. Takto ani pleť, ani tvoja peňaženka neutrpí šok a nemusíš sa obávať sklamania prípadnej zlej reakcie kože. Ak patríš k ľuďom s mimoriadne citlivou pokožkou určite ti odporúčam výber prípravkov konzultovať s dermatológom. Taktiež tehotné ženy by sa mali vyvarovať používaniu niektorých éterických olejov počas tehotenstva.

Preštudovaním zloženia výrobku získaš dostatočné informácie o jeho účinkoch , práve dokonalý popis zložiek ktoré výrobcovia prírodných produktov uvádzajú, je zárukou že sa veľmi rýchlo zorientuješ v účinkoch olejov, esencií, liečivých rastlín. Ak budeš používať prírodnú kozmetiku rozhodne nemusíš študovať chémiu aby si získala prehľad čo si v skutočnosti na svoju pokožku nanášaš.

Prvé účinky prírodných prípravkov spozoruješ v pomerne krátkom čase. Možno na liftingový efekt alebo odstránenie pigmentových škvŕn si budeš musieť počkať trochu dlhšie ako pri klasických prípravkoch (práve chémia spôsobuje okamžitý účinok) , ale výsledok bude viditeľný a dlhodobý.

Kvalita výrobku a výrobcu je zárukou zdravej pokožky a spokojnosti klienta .

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 + 7 =

x

Súhlasím s tým, aby bioliving.sk mohol zhromažďovať a používať môj e-mail, ip adresu a iné osobné údaje prostredníctvom cookies a aby mi mohol posielať informácie.

Súhlasím Nesúhlasím Ochrana osobných údajov Nastavenia ochrany osobných údajov